شما اینجا هستید

هدف اين مرکز تدوين دائره المعارف در علوم عقلي اسلامي است

  حجت الاسلام والمسلمين احمد ابوترابي با اشاره به اينکه هدف اين مرکز تدوين دائره المعارف در علوم عقلي اسلامي است،‌ يادآور شد: قبل از تدوين دائره المعارف دو مرحله فعاليت صورت مي گيرد، در گام اول تهيه اصطلاح نامه ها و کتابشناسي براي هر يک از رشته هاي علوم عقلي است که در واقع بنيان هاي ساختاري مقالات را فراهم مي کند.

  به گزارش مرکز خبر و اطلاع رساني روابط عمومي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره)، حجت الاسلام والمسلمين احمد ابوترابي، رئيس مرکز دائره المعارف علوم عقلي اسلامي در گفتگو با مرکز خبر  روابط عمومی به تبيين دستاوردهاي اين مرکز پرداخت.
  حجت الاسلام والمسلمين احمد ابوترابي با اشاره به اينکه هدف اين مرکز تدوين دائره المعارف در علوم عقلي است،‌ يادآور شد: قبل از تدوين دائره المعارف دو مرحله فعاليت صورت مي گيرد، در گام اول تهيه اصطلاح نامه ها و کتابشناسي براي هر يک از رشته هاي علوم عقلي است که در واقع بنيان هاي ساختاري مقالات را فراهم مي کند.
  وي افزود: اصطلاح نامه نقشه جامع يک علم است که تمام جوانب يک علم را در يک نظام منطقي و بصورت نمودار درختي در اختيار محققان و پژوهشگران قرار مي دهد.
  رئيس مرکز دائره المعارف علوم عقلي اسلامي با بيان اينکه قبل از شروع فعاليت هاي پژوهشي اين مرکز، بعضي از رشته هاي علوم عقلي نقشه مشخصي نداشتند،‌ خاطرنشان کرد:‌ منطق، فلسفه و کلام از علومي بود که دورنمايی از آن در کتاب ها معرفي شد اما رشته هايي مانند عرفان نظري و يا عرفان ادبي به خاطر ايهام اصطلاحات و پيچيدگي علم هيچ گونه نقشه اي از آن در دست نبود که اين مرکز با بهره مندي از متخصصان و پژوهشگران خود، در راستاي تحقق نقشه راه اين علوم، قدم هاي مهمي برداشته است.
  ايشان در ادامه به معرفي دستاوردهاي مرکز پژوهشي دائره المعارف علوم عقلي اسلامي پرداخت و يادآور شد: اصطلاح نامه معرفت شناسي که نظام اصطلاحات معرفت شناسي فيلسوفان و منطقدانان مسلمان با توجه به ديدگاه ها و اصطلاحات فيلسوفان غرب را بيان مي کند،‌ يکي از دستاوردهاي اين مجموعه مي باشد که براي اولين بار نقشه جامع اين علم را به تصوير کشيده و در يک جلد با حدود 700 صفحه به زيور چاپ آراسته شده است.
  وي ادامه داد: اصطلاح نامه فلسفه اشراق که شامل اصطلاحات اختصاصي نظام فلسفي شيخ اشراق است نيز در يک جلد و حدود 350 صبحه منتشر شده است.
  حجت الاسلام والمسلمين احمد ابوترابي يادآور شد: بخش هايي از اصطلاح نامه عرفان نظري در دو جلد منتشر شده است و مجموعه کامل آن در 1000 صفحه در آينده به اتمام خواهد رسيد و در اختيار پژوهشگران قرار مي گيرد.
  وي افزود: اصطلاح نامه علم منطق که دو سال قبل چاپ شده بود، بعد از بازنگري صورت گرفته، آخرين مراحل صفحه آرايي را طي مي کند و همچنين اصطلاح نامه فلسفه اخلاق که مجموعه اي از اصطلاحات فلسفه اخلاق اسلامي با عنايت به اصطلاحات فلسفه غرب است نيز تهيه شده و در سال آينده به چاپ خواهد رسيد.
  رئيس مرکز دائره المعارف علوم عقلي اسلامي اظهار داشت: در فلسفه دين و کلام جديد، فلسفه حقوق و فلسفه سياسي نيز جلسات شوراي علمي گروه ها برگزار شده و بسياري از اصطلاحات نيز استخراج شده است.
  حجت الاسلام والمسلمين احمد ابوترابي با اشاره به اينکه کتابشناسي و تهيه معجم هاي موضوعي براي رشته هاي مختلف، به عنوان مقدمه تدوين دائره المعارف مي باشد،‌ خاطرنشان کرد: معجم موضوعي اصطلاحات شرح مواقف،‌ 12 کتاب مهم منطقي،‌ 40 کتاب کلامي و 40 کتاب فلسفي، بخشي از معجم ها بود که در سال قبل رونمايي شد، همچنين معجم موضوعي کتاب شرح مقاصد در 3 جلد در سال جاري چاپ شده است.
  وي يادآور شد: معجم موضوعي کتاب شريف الغدير که مشتمل بر نمايه هاي ترکيبي بر اين کتاب است،‌ آخرين مراحل براي انتشار را طي مي کند،‌ معجم موضوعي 6 کتاي مهم عرفاني نيز تهيه شده و اميدواريم تا چند ماه آينده منتشر گردد.
  رئيس مرکز دائره المعارف علوم عقلي اسلامي اظهار داشت: کتابشناسي فلسفه، کلام، منطق،‌ عرفان، تاريخ کلام و تاريخ عرفان که مشتمل بر معرفي مقالات و کتاب هايي که در اين موضوعات نوشته شده است در 15 جلد منتشر شده و مجلدات ديگر آن نيز در حال آماده سازي مي باشد و طبق برنامه ريزي هاي صورت گرفته کتاب شناسي هاي تفصيلي همراه با موضوعات درختي در موضوع تاريخ منطق وتاريخ فلسفه تا اواخر سال جاري منتشر و در اختيار پژوهشگران و محققان قرار مي گيرد.

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ ی خوب، جامع و کامل می‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏ ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.» مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)   مؤسسه... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه