شما اینجا هستید

ترجمه کتاب منطق رواقي منتشر شد

  به همت مرکز دایره المعارف علوم عقلی، ترجمه کتاب منطق رواقی اثر بنسون میتس منتشر شد
   
  اثر بنسون ميتس
  ترجمه دکتر مهدي عظيمي

  منطق رواقي که در آثار منطق دانان «شاهکاري هم‌سنگ منطق ارسطو»، «نخستين دستگاه منطق گزاره‌ها» و «اساس تمام دستگاه‌هاي منطقي و رياضي» خوانده شده است، از چنان اهميتي برخوردار است که هيچ پژوهشي درباره تاريخ منطق، نمي‌تواند از پرداختن به آن چشم‌پوشي کند؛ و از آنجا که منطق رواقي بر منطق سينوي نيز اثرگذار بوده است، در پژوهش‌هاي مرتبط با منطق اسلامي نيز داراي اهميتي ويژه است. با اين حال، زبان فارسي تاکنون از منابع مرجع و معتبر درباره منطق رواقي بي‌بهره بوده است. مرکز پژوهشي دائرةالمعارف علوم عقلي اسلامي که همواره نگران جامعيت پژوهش‌هاي منطقي است، برآن شد تا نخستين گام را در جبران محروميت يادشده بردارد. در همين راستا، ترجمه يکي از معتبرترين آثار درباره منطق رواقي در دستور کار اين مرکز قرار گرفت. دستآورد اين تلاش، کتاب پيشِ‌رو است که ترجمه اثري پيشْرو، ارزشمند و چشمگير، نوشته بنسون ميتس، استاد فقيد دانشگاه کاليفرنيا است. اين ترجمه، حاصل تلاش ستودني آقاي دکتر مهدي عظيمي، منطق‌پژوه و عضو هيئت علمي دانشگاه تهران است.

  با توجه به اجمال و گنگي بيش‌از اندازه فهرست کتاب اصلي، در مرحلة توليد فني کتاب، برآن شديم تا فهرستي مفصل براي کتاب استخراج کنيم. در اين راستا به برخي از عنوان‌هاي اصلي، توضيحاتي افزوده شد و ذيل عنوان‌هاي اصلي کتاب نيز عنوان‌هاي ديگري پيوست شد. در اين اثر، براي دست‌نخورده ماندن ساختار کتاب منبع، توضيحات افزوده به عنوان‌ها، در ميان قلاب [ ] درج شده است؛ همچنان‌که عنوان‌هاي جديد، در حاشيه کتاب آمده است. براي دسترسي آسان خوانندگان به مطالب کتاب، نمايه‌هايي نيز در پايان کتاب، در مرکز دائرةالمعارف تهيه شده است. اين  نمايه‌هاي موضوعي به‌صورت محتوايي ـ نه لفظي ـ ذيل کليدواژه‌ها آمده‌اند.

  افزون بر مترجم گرانقدر، اين کتاب دستآورد تلاش مجموعه‌اي از نيروهاي علمي و اجرايي است. به‌ويژه بايد از آقاي دکتر حسن عبدي، عضو هيئت علمي دانشگاه باقرالعلوم (عليه‌السلام) به‌خاطر تطبيق و بازبيني ترجمه و نيز عنايت ايشان در استخراج نمايه‌هاي اشخاص، کتاب‌ها و مکاتب، و حجت‌الاسلام‌والمسلمين آقاي دکتر عسکري سليماني‌اميري، عضو هيئت علمي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (رحمة الله عليه) به‌خاطر ارزيابي محتوايي اثر قدرداني کنيم. افزون بر اين، کوشش‌هاي حجت‌الاسلام آقاي دکتر محمدرضا محمدعليزاده در استخراج فهرست تفصيلي و نمايه‌هاي موضوعي کتاب، ستودني است. همچنين بايد از آقاي سيد عبدالماجد مسترحمي براي صفحه‌آرايي شايسته کتاب و ديگر کساني که در تدوين و انتشار اين اثر تلاش کرده‌اند، سپاسگزاري کنيم.

  خداي بزرگ را سپاسگزاريم که توفيق ارائه محصولي ديگر، در راستاي اجراي فرمايشات رهبري فرزانه انقلاب، حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌ايمدظله‌العالي مبني بر ايجاد نهضت نرم‌افزاري را به ما ارزاني داشت و بر روح پاک امام راحل€، كه وامدار مجاهدت‌هاي مخلصانه و رهبري‌هاي هوشمندانه ايشان هستيم، درود مي‌فرستيم و از عنايت‌ها و هدايت‌هاي روشنگرانه بنيانگذار اين مرکز، حضرت علامه آيت‌الله محمدتقي مصباح يزديدامت بركاته كمال تشكر را داريم. اميد است اين اثر با همه کاستي‌هايش در نظر انديشمندان محترم پسند افتد و در معرفي بنيادهاي عقلي معارف اسلامي و پيشگيري از انحراف‌ها سودمند باشد و اين اندک، مايه خشنودي حضرت ولي عصر(عجل الله تعالي فرجه الشريف) گردد.

   

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ ی خوب، جامع و کامل می‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏ ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.» مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)   مؤسسه... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه