شما اینجا هستید

آموزه هاي ديني مي توانند جامعه را اداره کنند

  به گزارش روابط عمومی مؤسسه آمزوشی و پژوهشی امام خیمنی(ره) و به نقل هفته نامه 9 دی، آیت الله رجبي، قائم مقام موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در مراسم افتتاح طرح ولايت دانشجويان گفت: پيش از پيروزي انقلاب اسلامي یک انقلاب فکري و معرفتي با تدبير امام خميني در جامعه رخ داد و در واقع مردم از اين به بعد به اين رشد رسيدند که بايد در جهت رهنمودهاي امام حرکت کنند.

  در آن برهه شرايط به گونه‌اي بود که کتاب با عنوان «مرگ خدا» مي نوشتند و برخي ها مي گفتند مگر مي شود در برابر گلوله مبارزه کرد، اما ياران امام مي‌گفتند چون امام گفته، پس مي شود.

  همواره در انقلاب هاي مختلف شاهد ريزش برخي انقلابيون بوده ايم و حتي نهضت پيامبر(ص) نيز با ريزش هايي مواجه بوده است، در تاريخ بشريت نهضتي به مانند نهضت پيامبر (ص) وجود نداشت؛ چون اين نهضت، رهبري مانند حضرت محمد(ص) و برنامه اي مانند قرآن و ياراني مانند ياران پيامبر(ص) داشته که در هيچ انقلابي آنها را نمي يابيم، اما بعد از رحلت پيامبر(ص) ريزش ها شروع شد.

  اگر جريانات بعد از رحلت پيامبر نبود تحليل جريانات بعد از انقلاب در کشورمان سخت مي‌شد، پيامبر(ص) تا آخرين روز ارتحال از هر فرصتي استفاده و بر ولايت علي(ع) تاکيد مي کردند، اما به محض رحلت شاهد بوديم که صحابه او در برابر علي(ع) ايستادند و براي کنار زدن ولي به ميدان آمدند.

  طلحه و زبير سالها در رکاب پيامبر(ص) جنگيده و از نظر سابقه مبارزاتي زبان زد بودند؛ اما در مقابل امام علي(ع) ايستادند و حاضر نشدند مسير پيامبر(ص) را طي کنند.

  پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران نيز تعداد قابل توجهي از انقلابيون ريزش کردند؛ اگرچه رويش‌هاي فراواني هم داشته ايم در هر حال سوال اين است که چرا کساني که داراي سوابق انقلابي هستند به يکباره دچار چرخش و دگرگوني مي شوند؛ مگر اينها مسير حق را طي نمي کردند؟ آيا آنها حق را نشناخته اند.

  امام علي(ع) در نهج البلاغه هواهاي نفساني را به عنوان يکي از عوامل ريزش ها عنوان کرده اند،  اين انسانها به دليل دنياطلبي، جاه طلبي، فريب فرزندان، شهوت، مال و خانواده دچاره لغزش و ريزش رشده اند.

  گاهي اوقات بر خلاف آموزه هاي قرآن آموزه هايي مطرح مي شود که موجب لغزش انسان مي شوند،  وقتي مسئولي مي گويد بايد کدخدا را ديد، اين مسئول در بعد معرفتي دچار مشکل است و باور ندارد که بايد خدا را به جاي کدخدا ديد.

  وقتي مسئولي مي گويد به هيچ وجه از سند آموزشي 2030 نمي گذرد، معني اش اين است که اين مسئول باور ندارد آموزه هاي ديني مي توانند جامعه را اداره کنند و يا اينکه وقتي گفته مي شود آموزه هاي ليبراليسم غربي شکسته خورده مطابق آموزه هاي ماست، اين يعني دين را درست متوجه نشده اند و بنيان هاي فکري آنها محکم نبوده است.

  رهبر معظم انقلاب حتي از انقلابي نماندن حوزه علميه هم ابراز نگراني کرده اند و اين معنايش اين است که اگر حوزه ها انقلابي نمانند، دچار سکولاريسم مي شوند،  دشمن در حوزه فضاي مجازي بيشترين سرمايه گذاري را در حوزه مباني عقيدتي و هواهاي نفساني از طريق دامن زدن به مفاسد اخلاقي زده است. در واقع هدف دشمن اين است که با شبهه افکني ساختمان فکري و انديشه اي ما را به هم بزند.

  ما به نظامي معتقد هستيم که محور و شاخص آن ولايت است؛ بنابراين هر شخص، فکر، انديشه اجتماعي، حزب و جرياني بايد بر محور ولايت حرکت کند.

  در نظام تفکر ديني آموزه ها، معارف و الگوي ولايت وجود دارد،  اگر کسي برخلاف ولي فقيه حرکت کند به فرموده امام صادق (ع) ائمه را رد کرده و هر کس ائمه را رد کند، خدا را رد کرده و اين شخص در مرز شرک با خداوند قرار گرفته است.

  بر خلاف ادعاي برخي ها که مي گويند ولي فقيه هم رهبري به مانند يکي ديگر از رهبران کشورهاي جهان است،   خداوند در عصر غيبت حق حکومت را به ولي فقيه عطا کرده است. در واقع کسي که به ولايت فقيه معتقد نيست بويي از فقه نبرده است. بايد عشق به ولايت در وجود همه ما شعله ور شود.

  موسسه امام خمینی

  «این مؤسسه‏ ی خوب، جامع و کامل می‏تواند از لحاظ تلاش پیگیر، خستگی‏ ناپذیر، خالصانه و عالمانه الگویی برای حوزه باشد.» مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)   مؤسسه... ادامه

  سند چشم انداز

  چشم‌انداز مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در افق 1397 با اميد به فضل الهي و عنايات ويژه حضرت ولي عصر(عج) و در پرتو کوشش عالمانه و تلاش متعهدانه همه ارکان و اعضا و پارسايي و پاکي مديران، استادان، محققان،... ادامه